Brak gotowości Europy do elektryfikacji transportu ciężkiego wymaga zmiany w kierunku poszukiwania alternatywnych rozwiązań technologicznych.
Rosnące wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji wpływają na wszystkie sektory, w tym na ciężki transport drogowy. Nie bez powodu - aż 70% emisji CO2 w europejskim transporcie drogowym towarów pochodzi ze średnich i ciężkich samochodów ciężarowych. Jednak podczas gdy elektryfikacja samochodów osobowych jest już bardzo zaawansowana, elektryfikacja transportu ciężkiego jest wciąż na wczesnym etapie. Głównym powodem jest brak infrastruktury ładowania.
Tak więc, chociaż istnieje wiele możliwości elektryfikacji, w tym transportu ciężkiego, musimy przyznać, że Europa nie jest gotowa do wdrożenia elektryfikacji na taką skalę.
Infrastruktura ładowania jest kluczowa
Infrastruktura ładowania jest zwykle identyfikowana jako jeden z głównych problemów (nie jedyny) branży transportowej, a jeśli chodzi o transport ciężki, ciężarówki zasilane bateryjnie mają specyficzne wymagania dotyczące infrastruktury ładowania. Punkt ładowania elektrycznej ciężarówki musi być odpowiedni pod względem rozmiaru i dostępności, mocy stacji ładowania, lokalizacji (zwłaszcza w korytarzach transeuropejskich sieci transportowych) i wreszcie niezawodności. W branży, w której istnieje ciągła presja na wydajność i czas jazdy, nikt nie może sobie pozwolić na opóźnienia spowodowane wadliwą ładowarką.
Infrastruktura ładowania dla ciężarówek jest warunkiem wstępnym udanej elektryfikacji komercyjnego transportu drogowego, a niestety europejska infrastruktura dla ciężarówek zasilanych bateryjnie wciąż ma poważne luki.
Europa nie jest gotowa na elektryfikację
Najnowszy eksperyment duńskiej firmy Danfoss wykazał brak gotowości Europy do elektryfikacji transportu ciężkiego. Eksperyment polegał na wysłaniu elektrycznej ciężarówki w 1300-kilometrową podróż do Le Mans we Francji, aby udowodnić, że możliwe jest zelektryfikowanie większej części sektora transportowego niż ma to miejsce obecnie. Podróż była jednak skomplikowana przez jedną kluczową kwestię: infrastrukturę ładowania - zarówno pod względem dostępności, jak i, w dużej mierze, warunków. Ponadto podróż uwypukliła znaczącą różnicę między warunkami ładowania ciężarówki a zwykłego samochodu osobowego. W szczególności warunki we Francji powodowały opóźnienia. Wniosek jest jasny: elektryfikacja nie jest jedynym rozwiązaniem.
Co robimy dalej?
Musimy wyjść poza tradycyjne metody i otworzyć nowe możliwości redukcji emisji CO2. Elektryfikacja odgrywa kluczową rolę w zmniejszaniu śladu środowiskowego transportu, ale wąskie podejście ogranicza naszą zdolność do skutecznego radzenia sobie z wyzwaniami branży. Musimy przedefiniować nasze podejście i uwzględnić innowacyjne rozwiązania, które w sposób holistyczny sprostają wyzwaniom związanym z transportem ciężkim.
Rozwiązanie kwestii emisji CO2 poza pojazdami elektrycznymi
Zamiast skupiać się wyłącznie na elektryfikacji, która wiąże się z wyzwaniami takimi jak rozwój infrastruktury i ograniczenia dotyczące akumulatorów, branża mogłaby skorzystać na wyjściu poza konwencjonalne metody i pojazdy elektryczne.
Istnieją inne rozwiązania technologiczne, które mogą promować i przyspieszyć zieloną transformację w branży transportowej. Jednym z nich jest energia słoneczna. Instalując rozwiązania solarne na ciężarówkach lub naczepach, możemy zminimalizować jeden z głównych czynników przyczyniających się do emisji CO2: pracę na biegu jałowym. Czas pracy na biegu jałowym jest często pomijanym aspektem, ale znaczna część emisji CO2 występuje podczas pracy na biegu jałowym, gdy ciężarówki są zaparkowane. Wykorzystując energię słoneczną, możemy zminimalizować pracę na biegu jałowym i przyspieszyć przejście z paliw kopalnych na energię odnawialną, jednocześnie osiągając znaczne oszczędności - zarówno środowiskowe, jak i finansowe. Wszystko to bez konieczności polegania na infrastrukturze ładowania i narażania wydajności operacyjnej i komfortu kierowcy, ponieważ rozwiązanie solarne może zapewnić energię do zasilania systemów elektrycznych pojazdu podczas postoju.
-
Gotowy do wdrożenia rozwiązania w zakresie energii słonecznej zaprojektowanego w celu zmniejszenia emisji CO2, zwiększenia oszczędności paliwa oraz poprawy komfortu i wydajności transportu ciężkiego? Skontaktuj się z nami już teraz, aby omówić, w jaki sposób możemy wesprzeć Twoje operacje transportowe.