Poznaj nowe unijne normy emisji CO₂ i dowiedz się, jak będą one kształtować przyszłość transportu ciężkiego
Samochody ciężarowe i autobusy są odpowiedzialne za ponad jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu drogowego w UE i za ponad 6% całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Pomimo pewnej poprawy efektywności zużycia paliwa w ostatnich latach, emisje te wciąż rosną, głównie z powodu rosnącego drogowego ruchu towarowego.
Aby temu zaradzić, UE ustanowiła nowe normy emisji CO₂ dla pojazdów ciężarowych o dużej ładowności, aby zwiększyć nasze ambicje i osiągnąć cele UE w zakresie klimatu i zerowej emisji, jednocześnie zmniejszając zapotrzebowanie na paliwa kopalne. Inicjatywa ta jest kluczową częścią pakietu Komisji Europejskiej "Fit for 55", którego celem jest ograniczenie emisji o 55 procent do 2030 roku.
Zakres nowych celów emisji
Nowe rozporządzenie rozszerza obecny zakres, obejmując prawie wszystkie nowe pojazdy ciężarowe o dużej ładowności z certyfikowaną emisją CO2, w tym małe ciężarówki, autobusy miejskie, autokary i przyczepy. Jest to zgodne z celami klimatycznymi UE na rok 2030 i kolejne lata, w których wyznaczono bardziej ambitne cele w zakresie redukcji emisji:
- 45% redukcja od 2030 r. (zwiększona z poprzednich 30%)
- Redukcja o 45% od 2030 r.
- Redukcja o 90% od 2040 r.
Cele te będą miały zastosowanie do średnich samochodów ciężarowych, ciężkich samochodów ciężarowych powyżej 7,5 tony, autokarów i podobnych pojazdów specjalistycznych od 2035 roku.
Bezemisyjne autobusy miejskie
Nowe przepisy wprowadzają również cel zerowej emisji wynoszący 100% dla nowych autobusów miejskich do 2035 r., z tymczasowym celem 90% dla tej kategorii do 2030 r. Autobusy międzymiastowe będą wyłączone z tego celu, a zamiast tego zostaną sklasyfikowane jako autobusy turystyczne do celów redukcji emisji.

Przyszłe kroki
Ustanawiając te nowe standardy i cele, UE dąży do znacznego zmniejszenia wpływu transportu drogowego na środowisko, który obecnie odpowiada za 20% wszystkich emisji gazów cieplarnianych w UE, według Komisji Europejskiej. Ponieważ prawie 99% transportu ciężkiego opiera się na importowanych paliwach kopalnych, przejście na elektryfikację i energię wodorową ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych UE.
Kolejnym krokiem dla branży jest przyjęcie zrównoważonych rozwiązań, w tym wykorzystanie pojazdów elektrycznych i wodorowych, oraz wykorzystanie istniejących zrównoważonych technologii w transporcie ciężkim. W ten sposób branża może zapewnić zgodność z nowymi przepisami i przyczynić się do bardziej ekologicznej przyszłości.
-
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak Green Energy może pomóc Twojej organizacji w spełnieniu nowych standardów i zmniejszeniu emisji CO2? Odwiedź stronę www.greenenergy.pro lub skontaktuj się z nami tutaj.